Agraf dystrybutor marki Mark the Helper
Szukaj na stronie
Zamknij wyszukiwanie

Czym jest sitodruk?

Strona główna » FAQ » Czym jest sitodruk?
Czym jest sitodruk?

Sitodruk to bezpośrednie nakładanie farby za pomocą specjalnych sit. Poprzez naświetlanie emulsji światłoczułej nanosimy na sita wzór w którym każdy kolor projektu wymaga osobno naświetlonego sita. W kolejnym kroku za pomocą tzw. rakli przeciskamy farbę przez oczka sita. Nadruk musi zostać utrwalony termicznie. Najczęściej używanymi farbami do druku są farby spotowe np. wg. wzornika farb PANTON. Wykorzystując raster jest możliwość wykonania sitodruku w przestrzeni barwnej CMYK czyli tak jak np. w druku offsetowym. Dzięki rastrowi można też uzyskać przejścia tonalne.

Sitodruk przeznaczony jest przede wszystkim do większych nakładów, ponieważ koszt naświetlania matryc jest stosunkowo drogi.

Sitodruk może również zostać wykonany trwalszymi farbami rozpuszczalnikowym, nie przepuszczają one jednak powietrza, tworząc tzw. „gumę” w przypadku większych powierzchni, lub może zostać wykonany farbami wodnym, które są mniej trwałe.

Istnieje możliwość wzbogacenia nadruków przy pomocy różnych dodatków takich jak:

HIGH DENSITY

Farby o wysokiej gęstości dają możliwość osiągnięcia trójwymiarowego efektu przy nadruku na odzieży, zachowują one jednocześnie mocno zarysowane krawędzie wzoru. Jest to doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy zrobić nadruk imitujący fakturę lub uwypuklić elementy wzoru.

GEL

Jest to przezroczysta, trójwymiarowa warstwa farby, dzięki której możemy uzyskać efekt „połysku” na wzorze. Żel ma swoje zastosowanie np. przy odtwarzaniu kropelek wody osadzonych na butelce.

PUFF

Jest to rodzaj farby która znacząco zwiększa swoją objętość podczas wysychania, co daje miękko zaokrąglony, trójwymiarowy rezultat. Dostępne są wersje dla farb wodnych oraz plastizolowych.

PEARL

Małe. mieniące się cząsteczki zawarte w składzie farby, w sposób delikatny i niezwykle elegancki rozświetlają wybrane fragmenty nadruku.

Glow in the dark

Niezwykła, błyszcząca w ciemności farba do specjalnych efektów, idealna na imprezy lub wyjątkowe promocje, na przykład w barach lub dyskotekach.

CRYSTALINA

To cząsteczki w farbie różniące się średnicą i dające migoczący efekt na przezroczystym podłożu.

REFLECTIVE

To farba której właściwości podobne są do taśmy odblaskowej. Jest wykorzystywana najczęściej dla zapewnienia dodatkowej ochrony – np. przy nadrukach na odzież roboczą dla grup zawodowych, takich jak straż pożarna czy policja.


SUGAR

Migoczące drobinki w farbie rozświetlają wybrane elementy danego wzoru

Caviar Beads

Te malutkie przezroczyste kuleczki różnych rozmiarów i kolorów dają intrygujący efekt na wybranych elementach wzoru. Doskonały do tworzenia wrażenia mozaiki.


FARBY WODNE

Jest to popularna farba w świecie mody oraz w branży sportowej. Cienka warstwa farby jest miękka i elastyczna. Doskonale komponuje się z kolorami pastelowymi. Farba nie polecana do odzwierciedlenia kolorów Pantone, mimo to zapewnia niezwykły efekt „miękkiego” nadruku. Farby wodne są mniej trwałe ale znacznie przyjemniejsze w dotyku.


Szybki kontakt

AGRAF dystrybutor Geffer

ul. Sielska 14 B
10-802 Olsztyn

tel. kom.: +48 603 302 253
tel. kom.: +48 609 000 038

e-mail: biuro@promostars.pl

Najnowsze na stronie
zobacz również
inne wątki
Odzież grupy promostars
Copyright (C) geffer.net.pl | Polityka prywatności | Regulamin zakupów Realizacja: Agraf.net.pl
Kontakt Przewiń do góry
Zamknij